Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /var/www/vhosts/institut-polonicus.eu/httpdocs/templates/polonicus/functions.php on line 185

II Kongres Organizacji Polskich w Düsseldorfie

II Kongres Organzacji Polskich w Niemczech zaplanowano na 17 i 18 października 2014 roku w Landtagu Nadrenii Północnej - Westfalii oraz w Sali Kongresowej hotelu Mercury w Düsseldorfie.

Kongres Organizacji Polskich w Niemczech proponuje forum dyskusyjne dla przedstawicieli organizacji polskich w Niemczech a także dla przedstawicieli kultury, polityki i gospodarki. Kongres w Düsseldorfie przygotowywany jest we współpracy z Niemiecko-Polską Grupą Parlamentarną Landtagu Nadrenii Północnej - Westfalii.

 

Podczas II Kongresu Organzacji Polskich przeprowadzone zostaną debaty w trzech tematach: Kultura: „Polska sztuka i kultura w NRW – Od Klopsztangi do Katynia“, Dialog: „Niemiecko-Polski Okrągły Stół jako ważny instrument realizacji niemiecko-polskiego Traktatu z roku 1991“ i Gospodarka: „Polska gospodarka w procesie transformacji – 10 lat Polski w Unii Europejskiej”.

Obecni na Kongresie będą m.in.: Thorsten Klute – Sekretarz Ministerstwa Pracy, dr Piotr Piotrowski – Dyrektor Biura prof. Bartoszewskiego, Werner Jostmeier MdL – Przewodniczący Niemiecko-Polskiej Grupy Parlamentarnej NRW, Konsul Generalny Tadeusz Oliwiński z Ambasady w Berlinie, Konsul Generalny Jan Sobczak z Konsulatu Generalnego w Kolonii, Stanislaw Hebda – I Radca i Konsul Wydziału Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Kolonii, dr Michal Nowosielski z Instytutu Zachodniego, prof. dr hab. Krzyszof Miszczak z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie, mec. Stefan Hambura, posłowie na Sejm RP  Dorota Arciszewska-Mielewczyk, Wojciech Ziemniak i Adam Kwiatkowski oraz przedstawiciele nauki, kultury, instytucji i organizacji polskich w Niemczech. Moderację Kongresu poprowadzi Wiesław Lewicki przy współpracy z Józefem Malinowskim prezesem Związku Polaków w Niemczech Rodło.

W sobotę 18 października w Sali Konferencyjnej Hotelu Mercury w Düsseldorfie odbędzie się 2 dzień II Kongresu Organzacji Polskich. Poruszone zostaną tematy nauczania języka polskiego, historii, prawa, mniejszości narodowych, mediów polonijnych oraz rola i zadania organizacji polskich.

Organizatorami II Kongresu Organizacji Polskich w Niemczech jest Konwent Organizacji Polskich w Niemczech, Związek Polaków w Niemczech „Rodło“ przy współpracy z Biurem Polonii w Berlinie, Europejskim Instytutem na rzecz Kultury i Mediów Polonicus z Aachen. Patronat medialny objął portal Polonia Viva.

I Kongres Organizacji Polskich w Niemczech odbył się 7-9 grudnia 2012 roku w w sali kongresowej uroczego architektonicznie budynku Przedstawicielstwa Landu Nadrenii Północnej - Westfalii przy Rządzie Republiki Federalnej Niemiec w Berlinie.