Deprecated: Required parameter $pluginName follows optional parameter $activeByDefaultOnAllContentItems in /var/www/vhosts/institut-polonicus.eu/httpdocs/plugins/content/readlesstext/readlesstexthelper.php on line 49

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /var/www/vhosts/institut-polonicus.eu/httpdocs/templates/polonicus/functions.php on line 185

Polonicus 2018 dla zasłużonych dla Europy

Od lewei. szef Jury Polonicus Wiesław Lewicki, szef WOSP  Jerzy Owsiak, Minsterpraesident NRW Armin Laszet, Prezydent Rady Europejskiej, Donald Tusk, muzycy Róża i Benedykt Frąckiewicz

W ostatnią sobotę kwietnia w Aachen już po raz dziesiąty  wręczono nagrody Europejskiej Polonii „Polonicus”. W tym roku laureatami są:, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, była przewodnicząca niemieckiego Bundestagu prof Rita Süssmuth, para muzyków Róża i Benedykt Frąckiewicz z Wuppertalu, a także oddany społeczeństwu obywatelskiemu Jerzy Owsiak.

Laureaci wyróżnieni są nagrodą Polonicus za wybitny wkład dla Polonii w Niemczech i Europie oraz za ich zaangażowanie w relacje niemiecko-polskie Armin Laschet (CDU), premier Nadrenii Póąnocnej Westfalii podczas ceremonii wręczenia nagród w Sali Koronacyjnej Ratusza powiedział: „Tegoroczni zwycięzcy szczególnie reprezentują wartości, które potrzebujemy dla spójności i dialogu w zjednoczonej Europie. Społeczeństwo, które głosi takie wartości i pielęgnuje wspólną historię, może angażować się suwerenne w społeczny dialog".

W ramach przygotowań do Gali Polonii odbyła się dyskusja panelowa na temat aktualnych problemów integracji europejskiej oraz roli europejskiego społeczeństwa obywatelskiego, w którym uczestniczyli m.n. pełnomocnik  ds Polonii Nadrenii Północnej-Westfalii Thorsten Klute, prof. Dieter Bingen z Instytutu Niemieckiej Polski w Darmstadt i Basil Kerski, szef Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Choć głównym tematem była rola Polonii w Niemczech i stosunki niemiecko-polskie, mniejszość niemiecka w Polsce również miała głos na podium.

Nagroda Polonicus ustanowiona została w roku 2008 i przyznawana przez Jury przy Europejskim Instytutucie Kultury i Mediów "Polonicus" VoG, jako najwyższe uznanie dla osobistości zasłużonych dla Europejskiej Polonii.

Nagrodę Polonicus wspierał przez lata Senat RP, Konsulat RP w Kolonii, Europejska Unia Wspólnot Polonijnych, Pełnomocnik Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów w Niemczech, a partnerem jest m.n. Fundacja Karola Wielkiego, miasto Aachen oraz Pełnomocnik Polonii w Nadrenii Północnej Westwalii.